wtorek, 20 stycznia 2015

Lesbian Pulp Novels


Zaskakujący etap w temacie czytelnictwa pierwszej połowy XX wieku w USA – już końcowy, tanich opowieści na tanim papierze – produkcja masowa książek, które miały być szybko czytane, i być niedrogie.

W latach pięćdziesiątych – na koniec historii istnienia zapotrzebowania na opowiadania i powieść o różnych bohaterach, czy bohaterkach w USA – przyszedł niespodziewanie czas na treść skierowaną do kobiet… o kobietach – lesbijskich relacjach. Co było swego rodzaju fenomenem w owych czasach. Ale wynikało to głównie z potrzeby ratowania biznesu przez wydawnictwa.Pozycja z roku 1950 w których znalazły się fragmenty odnoszące się do lesbijskich relacji (w okresie II wojny światowej) osiągnęła niebywały sukces, i sprzedano około trzech milionów egzemplarzy. Dostrzeżono niszę i zdecydowano się zamawiać teksty odnoszące się jednoznacznie do relacji lesbijskich.

Niestety większość książek w których znalazł się wątek lesbijski był skierowany do męskiego czytelnika. Oczywiście przy tej okazji – historie pisały osoby, które nie miały większego pojęcia o homoseksualizmie kobiet, i nawet w życiu nie zetknęły się z lesbijką.

Skierowane do kobiety opowieści pisane przez kobiety były w zdecydowanej mniejszości.

Same książki były kupowane i czytane ukradkiem, chowane – w tym czasie osoby spod LGBT nie mogły sobie pozwolić na swobodne manifestowanie swych potrzeb. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz